english
česky
Sanep social
Sanep market
Sanep public
Objednávka průzkumu

Důvěra členům vlády ČR - květen 2018 (publikováno 18.6.2018)


Vládě v demisi premiéra Andreje Babiše důvěřuje třetina obyvatel ČR. Největší důvěře se těší Andrej Babiš. Nejpreferovanější vládou je menšinová koaliční vláda hnutí ANO a ČSSD s tolerancí SPD.


Jak ukázal aktuální květnový exkluzivní bleskový průzkum společnosti SANEP, provedený pro TV NOVA, vládě v demisi premiéra Andreje Babiše, v souhrnu důvěřuje 34,1% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR.

Z ministrů v demisi je nejlépe hodnocený premiér v demisi Andrej Babiš následovaný ministrem zahraničních věcí v demisi Martinem Stropnickým, který oznámil odchod z politiky a návrat do diplomacie.

Z ministrů v demisi se více jak čtvrtinové důvěře těší ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová a ministr dopravy v demisi Daniel Ťok. U ostatních ministrů vyjma Richarda Brabce a Roberta Pelikána převládá odpověď nevím, což lze vyložit jako neznalost daných osobností, které se dosud mediálně zásadním způsobem neprofilují. Nejméně známým je pak ministr kultury v demisi Ilja Šmíd.

Z nabídnutých vládních koaličních kombinací v souhrnu získala nejvíce kladných hlasů varianta menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD s tolerancí SPD. Tato vláda má aktuální důvěru v souhrnu 38,4% dotázaných.

Následuje menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD s tolerancí KSČM (37,9%). Většinová vláda ČSSD, SPD a KSČM má pak aktuální důvěru v souhrnu 36,2% dotázaných.

Není bez zajímavosti, že vláda hnutí ANO bez premiéra v demisi Andreje Babiše má důvěru v souhrnu 34,3% respondentů.

Z představitelů stran zastoupených v dolní komoře Parlamentu ČR se těší největší důvěře rovněž předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který získal stejný počet kladných hlasů jako v důvěře členů vlády v demisi, tedy 40,9%. Druhým nejdůvěryhodnějším stranickým lídrem, je pak v těsném závěsu za Adrejem Babišem předseda SPD Tomio Okamura, se ziskem v souhrnu 39,2% kladných hlasů.

Dvojice lídrů Andrej Babiš a Tomio Okamura patří dlouhodobě mezi nejdůvěryhodnější představitele parlamentních stran.

Poměrně velkým překvapením je ovšem třetí nejdůvěryhodnější lídr, předseda Pirátů Ivan Bartoš, který se aktuálně těší důvěře v souhrnu 29,6% dotázaných.

Naopak mezi nejhůře hodnocené patří předseda hnutí STAN Petr Gazdík (16,3%) a předseda Strany zelených Petr Štěpánek (9,1%).

Z provedeného bleskového průzkumu lze vyvodit, že fungující vláda v demisi premiéra Andreje Babiše není vnímána primárně negativně a nevzbuzuje u široké veřejnosti zásadní negativní emoce. Rovněž premiér v demisi Andrej Babiš je nadále vnímán jako nejdůvěryhodnější člen vlády v demisi, ale i jako stranický lídr. Rovněž nejpreferovanější vládní uskupení menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD s podporou SPD naznačuje, že stávající snaha premiéra v demisi Andreje Babiše o sestavení menšinové vlády je vnímána v podstatě velmi kladně.

Pochopitelně je otázkou, zda se Andreji Babišovi vládu vůbec podaří sestavit a případně i v jakém personálním obsazení. V tomto kontextu se mohou nálady voličů a široké veřejnosti zásadně proměňovat.

Rovněž kladné hodnocení lídrů vedle Andreje Babiše i Tomio Okamury a Ivana Bartoše může předznamenávat i zajímavý vývoj letošních pozimních komunálních voleb.

Exkluzivní bleskový průzkum byl pro TV NOVA proveden ve dnech 22.–24.5.2018 na vybrané skupině 1.091 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+let. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.


 


 
Výsledky tohoto průzkumu jsou k dispozici ke stažení:
stáhnout výsledky průzkumu
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Motivační systém
Vážení návštěvníci,
motivační systém projektu SANEP Vám přináší mnoho zajímavých odměn, které získáváte za Vaši účast na prováděných výzkumech.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-11 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.