english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Necelá pětina Čechů se považuje za vášnivé houbaře


Necelá pětina Čechů se považuje za vášnivé houbaře,
Regulaci sběru hub zákonem či vydávání povolenek 
odmítá drtivá většina

Sbírání hub ve všech ročních obdobích je v Čechách fenomén, který co do své obliby nemá ve světě obdoby.

Jak vyplývá z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, výrazná většina respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR, je ochotna věnovat poměrně fyzicky a časově náročnému houbaření i část své dovolené. Jedním z hlavních důvodů, proč se houbaření těší takové popularitě, je jistě skutečnost, že houby jsou široce oblíbenou pochutinou. Naprostá většina respondentů by však v žádném případě nesbírala ty houby, které dokonale nezná. Přitom obecně platí, že Češi patří mezi největší odborníky a znalce jednotlivých druhů hub. Na houbařskou vyzrálost poukazuje i to, že většina dotázaných při skladování hub upřednostňuje sušení, tedy nejstarší, nejzdravější a ryze přírodní způsob.

Pro většinu lidí je houbaření spojeno zejména s pobytem v přírodě a možností, jak se v dnešní uspěchané době alespoň na chvíli oprostit od starostí všedního dne. V souhrnu je u nás 67,4% houbařů, ať už těch, kteří udávají, že houby sbírají pravidelně (37,1%), nebo jen občas (30,3%).

Za vášnivé houbaře se považuje v souhrnu 34,2% respondentů. Na otázku, zda-li se považujete za vášnivého houbaře, odpovědělo 13,7% lidí „Ano“ a 20,5% „Spíše ano“. Nicméně houby sbírají i méně vášniví či příležitostní houbaři.

Houby pak suší v souhrnu 58,4% dotázaných. V zavařování těchto lesních plodů si pak libuje v souhrnu necelá pětině domácí populace (17,4%).

Skutečnost, že český národ má zálibu ve sběru hub dokumentuje i zjištění, že v souhrnu 46,1% dotázaných uvedlo, že se sběru hub věnují i na dovolené.

Z průzkumu též vyplývá, že Češi většinou neexperimentují a sbírají jen houby, které znají. Ovšem je tu šestiprocentní vzorek, který sebere i to, čím si jistý není.  Přestože Češi mají houby velmi rádi a považují se za odborníky, při sběru hub a zvláště pak při jejich konzumaci by měli být obezřetní, aby nedocházelo k újmám na zdraví, což dokazuje každoroční statistika dokumentující otravy z jedovatých hub.

Společnost SANEP se dále zaměřila na to, jaký názor převažuje mezi Čechy ohledně zavedení zákonem stanovené regulace sběru hub a vydávání povolenek, jaké jsou běžné např. u rybářů. Zatímco u nás je sběr hub prakticky neomezený (kromě některých druhů hub chráněných zákonem), v západní Evropě je množství hub, které si lidé smějí z lesa odnést, často omezeno a sběr hub je regulován.

Například v Rakousku nesmí sběr hub překročit dvě kila a přesně stanoven je také čas, kdy je návštěvníkovi umožněno se do lesa vydat. U našich německých sousedů se situace liší v jednotlivých spolkových zemích. Například v Sasku může pokuta za porušení zákazu sběru hub v chráněných oblastech dosáhnout až 50 tisíc eur.

Vůbec nejpřísnější regulace platí v Nizozemsku, které je jedinou zemí Evropské unie, kde je zákaz sběru hub v jakémkoliv množství. Porušení tohoto zákazu pak podle místních zákonů znamená pytláctví, za které může ve výjimečných případech hrozit i měsíční odnětí svobody. Také v oblíbeném Chorvatsku je třeba se na návštěvu lesa předem připravit. Pokud chce někdo houbařit, musí mít předem sjednané speciální povolení, které je nutné každoročně obnovovat. A co na to Češi?

Jak vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, drtivá většina národa je proti jakékoli regulaci sběru hub zákonem (84,2%), z čehož jasné „Ne“ řeklo 66,5% a „Spíše ne“ 17,7%.

Podobně je tomu i ohledně vydávání povolenek ke sběru hub. Proti se v souhrnu vyjádřilo 79,1% Čechů, naopak s možností vydávání povolenek by úplně souhlasilo jen 5,3% lidí a 10,5 procent by pak spíše souhlasilo.

M E T O D O L O G I E
  • Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 10. – 30. července 2023 na vybrané skupině v souhrnu 2.321 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 18.286 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.
  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
  • Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-22 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.