english
česky
Sanep social
Sanep market
Sanep public
Objednávka průzkumu

Volební potenciál - květen 2017 (publikováno 26.5.2017)


Z vládní krize těží opoziční strany, voliči hledají nové alternativy i u malých a nových stran a hnutí


Z aktuálního průzkumu volebního potenciálu, který ukazuje procento rozhodnutých voličů a maximální hypotetický volební zisk v případě příklonu všech váhajících voličů k dané politické straně či hnutí je patrné, že u dvou největších vládních stran je velké rozpětí právě váhajících voličů, kteří se rozhodují mezi dvěma či více politickými subjekty.

Dva největší rivalové tedy ČSSD a hnutí ANO se nemohou opřít o své rozhodnuté voliče a musí přesvědčit co nejvíce váhajících, aby se přiklonili právě na jejich stranu.

Jakkoli má v tomto honu na voliče stále největší šance hnutí ANO, vládní krize otevřela dveře do Poslanecké sněmovny i malým a novým politickým subjektům, o nichž dříve voliči jako o alternativě ke své stávající volbě vůbec neuvažovali. Své šance a politický úspěch si tak stále více upevňuje SPD, která se stává nejvíce zvažovanou alternativou ke stávajícím parlamentním stranám. Volbu SPD, která dlouhodobě ústy svého předsedy Tomio Okamury prosazuje prvky přímé demokracie a kritizuje EU, zvažují vedle voličů KSČM a ČSSD i voliči hnutí ANO.

Volební potenciál však roste i v případě pravicových stran, tedy ODS a TOP 09, ale i jejich pravicovým alternativám jako jsou Svobodní a zcela nově a velmi překvapivě i Realistům, kteří mají v čele pro pravicově smýšlející voliče velmi pozitivně vnímaného Petra Robejška. Realisté se tak ve volebním potenciálu dostávají dokonce nad pětiprocentní hranici.
 
Naděje pro hypotetický volební úspěch svítá i koaličnímu uskupení KDU-ČSL a STAN jejichž volební potenciál těsně překročil desetiprocentní hranici, což ovšem na druhou stranu pro v tuto chvíli stále nepředstavuje žádnou jistotu volebního úspěchu.

V zorném poli váhajících voličů jsou i Piráti, kteří mají volební potenciál nad pětiprocentní hranicí, ale např. i Zelení.

Aktuální průzkum volebního potenciálu nicméně jasně ukazuje, že poslední slovo budou mít v letošních volbách opět váhající voliči, kteří si aktuálně nejsou jisti svoji volbou, což poukazuje na dlouhodobé voličské znechucení, které vládní krize jenom prohloubila a navíc řadu do této doby rozhodnutých voličů znejistila.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální volební potenciál politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily u hodnoty rozhodnutých voličů jednoprocentní hranici.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 11. – 17.5.2017 na vybrané skupině 2.562 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 19.106 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.

Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Průzkum aktuálního volebního vychází pouze z hlasů 57,4% respondentů, kteří jsou rozhodnuti, či zvažují svoji volební účast. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.


 

Výsledky tohoto průzkumu jsou k dispozici ke stažení:
stáhnout výsledky průzkumu
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Motivační systém
Vážení návštěvníci,
motivační systém projektu SANEP Vám přináší mnoho zajímavých odměn, které získáváte za Vaši účast na prováděných výzkumech.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-11 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.