english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Volební preference stran, hnutí a koalic v krajských městech ČR

Komunálním volbám bude v krajských městech dominovat
hnutí ANO a ODS

Jak ukázal aktuální průzkum společnosti SANEP, nadcházející komunální volby mohou být opět v režii hnutí ANO, a to hned v osmi největších městech ČR.

Hnutí ANO by aktuálně vyhrálo hypotetické komunální volby v Karlových Varech, Hradci Králové, Pardubicích, Ústí nad Labem, Jihlavě, Brně, Ostravě a Olomouci. Pouze v Praze by aktuálně hnutí ANO skončilo až třetí za první ODS a druhou Praha sobě.

Piráti, kteří po minulých komunálních volbách opanovali pražský magistrát, se však nyní v hlavním městě propadli až na čtvrté místo, a to s aktuálním ziskem 11,6 procentního bodu. Oproti minulým volbám tak v Praze ztratili 5,4 % voličských hlasů. Navíc lze konstatovat, že obecně ztrácejí Piráti podporu ve všech krajských městech napříč celou Českou republikou.

Rovněž podpora ODS nabírá dech a nyní získává zpět důvěru svých voličů. Dominantní postavení občanských demokratů se promítá hned ve třech krajských městech, a to v Praze, Českých Budějovicích a v Plzni. Aktuálně by ODS získala druhé místo v Hradci Králové, Pardubicích, Ústí nad Labem, Jihlavě, Brně a v Olomouci.

Nemalé šance na volební úspěch má i SPD, která by uspěla Plzni, Karlových Varech, Liberci, Ústí nad Labem, Jihlavě, Brně, Zlíně, Ostravě a Olomouci.

TOP 09 by uspěla např. v Praze a v Plzni, kde by v aktuálním měření společnosti SANEP získala podporu 7,7 procentního bodu (Praha) a 7,1 procentního bodu (Plzeň). Tím by však výčet volebního úspěchu TOP 09 ve třinácti největších městech ČR a v Praze v podstatě skončil.

Hnutí STAN, které nevystupuje pouze se svojí značkou STAN, ale kandidovalo i pod jinými spolupracujícími hnutími a politickými uskupeními, by nyní vyhrálo volby ve Zlíně se ziskem 17,5 procentního bodu a uspělo by např. v Liberci, kde právě vystupuje pod značkou Starostové pro Liberecký kraj (31,7 %).

Jakkoli však aktuální průzkum komunálních voleb ve třinácti největších městech ČR a v Praze poukazuje na možný volební úspěch hnutí ANO a ODS, je nutné říci, že finální volební kandidátky budou známy nejspíše až v průběhu srpna a do říjnových voleb je ještě dlouhá doba. Do volebních nálad mohou poměrně zásadně zasáhnout nejen současné mezinárodní politické události, ale i celkové dění na domácí politické scéně.

Aktuální průzkum volebních preferencí pro komunální volby je tedy pouze orientační a platný aktuálnímu politickému dění v současné době.

V každém případě lze z provedeného průzkumu říci, že hnutí ANO si udržuje svou dominantní pozici, značná část voličů se vrací zpět k ODS a posilující SPD pak získává své voliče z řad KSČM a ČSSD.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 1. - 8. března 2022 na obyvatelích třinácti krajských měst ČR a v Praze ve věku 18+ let. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel jednotlivých krajských měst a Prahy dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou. Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

PRAHA


 

ČESKÉ BUDĚJOVICE


 

PLZEŇ


 

KARLOVY VARY


 

LIBEREC


 
HRADEC KRÁLOVÉ


 

PARDUBICE 
ÚSTÍ NAD LABEM


 

JIHLAVA


 

BRNO


 

ZLÍN


 

OSTRAVA


 

OLOMOUC

 

VOLEBNÍ ÚČAST


 

M E T O D I K A

Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 1. – 8. března 2022 na vybrané skupině v souhrnu 5.116 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorky obyvatel v jednotlivých krajských městech ČR a v Praze ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 17.114 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel v jednotlivých krajských městech ČR a Praze dle údajů Českého statistického úřadu.
  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
  • Průzkum březnových volebních preferencí stran a hnutí vycházejí z procentuálního zisku hlasů respondentů, kteří představují vzorky rozhodnutých voličů v jednotlivých krajských městech ČR a Praze, kteří vyjádřili 100 % účast v nadcházejících říjnových komunálních volbách.
  • Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-22 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.