english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Válečný konflikt na Ukrajině – obavy obyvatel ČR
V souvislosti s děním na Ukrajině se lidé nejvíce obávají zhoršení mezilidských vztahů, prudkého růstu cen i zhoršení zdravotní péče

Jak ukázal aktuální exkluzivní průzkum společnosti SANEP, téměř tři čtvrtiny obyvatel ČR se obávají v souvislosti s děním na Ukrajině zhoršení mezilidských vztahů a dalšího rozdělování naší společnosti (68,4%). Opačný názor zastává 25,2 procent obyvatel a 6,4 procent lidí nemá v této otázce jednoznačný názor.

S přijímáním uprchlíků z Ukrajiny souhlasí v souhrnu 69,3 procent lidí. Paradoxem je, že takřka stejně velká skupina obyvatel se přílivu této masivní migrační vlny obává (63,4%). Necelá třetina obyvatel naproti tomu tyto obavy nesdílí (29,9%).

Průzkum společnosti SANEP také ukázal, nakolik obavy lidí rezonují v jejich soukromých životech. Přestože dvě třetiny lidí vyjádřili souhlas s přijímáním uprchlíků z Ukrajiny, do svých domovů by je však přijala jen pouhá pětina (20,5%). Ukrajinské migranty by do svých domovů nepřijaly tři čtvrtiny našich obyvatel (75,7%).
Velké obavy panují také ohledně prudkého zdražování potravin, pohonných hmot, energií a dalších komodit (89,1%).

Více jak čtyři pětiny obyvatel ČR se obávají v souvislosti s děním na Ukrajině celkového zhoršení bezpečnostní situace v Evropě (83,2%) a zhoršení zdravotní péče v ČR (71,4%).

Jak dále vyplývá z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, tři pětiny lidí souhlasí s ekonomickými sankcemi, které byly na Rusko uvaleny (62,9%), zatímco 30,7 procent lidí s uvalenými sankcemi nesouhlasí.

Velmi jasno má také naprostá většina obyvatel ohledně možnosti přímého zapojení NATO do válečného konfliktu na Ukrajině. Proti přímému zapojení sil Severoatlantické aliance se vyslovilo 78 procent obyvatel naší země, zatímco přímé zapojení vojenských sil NATO by schvalovalo pouhých 13,4 procent. Jasno v této otázce nemá 8,6 procent obyvatel.

Nadpoloviční většina obyvatel má též jasno ohledně zablokování několika zpravodajských a názorových webů soukromým spolkem. Proti omezování svobodného projevu formou zablokování internetových serverů se vyjádřilo 55,7 procent obyvatel, zatímco podporu tomuto kroku vyjádřilo 38,5 procent obyvatel.

Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 2. - 9. března 2022 na vybrané skupině v souhrnu 2.256 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 32.761 dotázaných.

Souhlasíte s přijímáním uprchlíků z oblastí konfliktu na Ukrajině?

 
 

Obáváte se v souvislosti s migrační vlnou z Ukrajiny přílivu uprchlíků?
 


 
Přijali byste uprchlíky z Ukrajiny do své domácnosti?


 

Obáváte se v souvislosti s děním na Ukrajině prudkého zvýšení cen potravin, pohonných hmot, energií a dalších komodit?
 


 
Obáváte se v souvislosti s děním na Ukrajině celkového zhoršení bezpečnostní situace v Evropě?
 Souhlasíte s ekonomickými sankcemi, které byly uvaleny na Rusko?
 Domníváte se, že by se mělo NATO přímo zapojit do ozbrojeného konfliktu na Ukrajině?
 Obáváte se v souvislosti s děním na Ukrajině zhoršení mezilidských vztahů a dalšího rozdělování naší společnosti?
 Souhlasíte s tím, že soukromý spolek po konzultacích s vládou zablokoval některé zpravodajské či názorové servery?
 Obáváte se v souvislosti s přílivem uprchlíků z Ukrajiny zhoršení zdravotní péče v ČR?
 M E T O D O L O G I E
Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 2. – 9. března 2022 na vybrané skupině v souhrnu 2.256 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 32.761 dotázaných.
  • Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.
  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
  • Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-22 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.