english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Volba prezidenta České republiky (výsledky prvního a druhého kola)






V dubnu by bylo druhé kolo prezidentských voleb velmi vyrovnané,
s těsným rozdílem by však generála Petra Pavla porazil expremiér Andrej Babiš

Mezi největší favority v historicky třetích přímých prezidentských volbách, které se budou konat počátkem roku 2023, patří podle dubnového průzkumu společnosti SANEP i nadále bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a armádní generál a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Prezidentské volby by v aktuálním šetření společnosti SANEP vyhrál v prvním kole expremiér Andrej Babiš se ziskem 25,7 % voličských hlasů, na druhém místě by pak skončil armádní generál Petr Pavel se ziskem 20,4 %.

Šetření společnosti SANEP prezentuje názory 65,3 procenta rozhodnutých voličů, kteří by se aktuálně prezidentských voleb zúčastnili v kole prvním, a názory 62,8 procenta rozhodnutých voličů, kteří by se zúčastnili voleb v kole druhém.

Do výběru potenciálních kandidátů na post prezidenta republiky byly zařazeny ty osobnosti domácí politické scény, které svou prezidentskou kandidaturu již veřejně ohlásily, a dále osobnosti, které kandidaturu zvažují, popř. nevylučují.

Třetí největší počet hlasů by v dubnu získal senátor Pavel Fischer (9,6 %), který dříve působil jako poradce prezidenta Václava Havla a též jako velvyslanec ve Francii a Monaku. Fischer usiloval o prezidentský post již v minulých volbách v roce 2018, kde skončil v prvním kole za kandidáty Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem na třetím místě se ziskem 10,2 procenta hlasů.

Relativně početnou skupinu příznivců a potenciálních voličů má i následující šestice prezidentských kandidátů, kteří se vesměs pohybují okolo pětiprocentní hranice. Jsou to ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně prof. Danuše Nerudová (6,5 %), ex-prezident České republiky Václav Klaus st. (6,1 %), matematik a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček (5,8 %), lékař a senátor Marek Hilšer (5,3 %) následovaný předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefem Středulou    (4,5 %) a bývalou předsedkyní Poslanecké sněmovny a současnou senátorkou Miroslavou Němcovou (ODS) se ziskem 3,9 procentního bodu.

Druhé kolo prezidentských voleb, do kterého by postoupili expremiér Andrej Babiš a armádní generál Petr Pavel, by se ziskem 51,2 procent vyhrál Andrej Babiš a stal by se tak historicky čtvrtým prezidentem samostatné České republiky.

VÝSLEDKY PRVNÍHO KOLA PREZIDENTSKÝCH VOLEB

 

VÝSLEDKY DRUHÉHO KOLA PREZIDENTSKÝCH VOLEB

 

M E T O D O L O G I E

Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 4. – 22. dubna 2022 na vybrané skupině 2.376 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 27.367 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Průzkum by vypracován metodou CAWI on/off-line.
  • Statistická chyba u uve¨dené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5 %.
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
  • Aktuální průzkum vychází v prvním kole pouze z hlasů 65,3 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů, v kole druhém z hlasů 62,8 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-22 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.