english
česky
Sanep social
Sanep market
Sanep public
Objednávka průzkumu

Důvěra v předsedy politických stran (publikováno 16.8.2017)


Největší oblibě se ze šestnácti předsedů politických stran a hnutí těší Tomio Okamura následován Andrejem Babišem, stávající premiér Bohuslav Sobotka skončil na sedmém místě za Petrem Fialou a Petrem Robejškem


Nejdůvěryhodnějším předsedou politických stran a hnutí je v srpnu u široké veřejnosti předseda SPD Tomio Okamura. V aktuálním průzkumu společnosti SANEP, který monitoroval důvěryhodnost předsedů politických stran a hnutí, získal Tomio Okamura u široké veřejnosti v souhrnu 38,4% kladných hlasů. Tomio Okamura se těší důvěře zejména u nevoličů, kteří dlouhodobě nedůvěřují tradičním politikům.

Z předsedů politických stran a hnutí, které mají své zástupce v Parlamentu anebo dosáhli v souhrnu kladných hlasů tříprocentní hranici, se v těsném závěsu za T. Okamurou umístil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, a to se ziskem v souhrnu 37,9% kladných hlasů. Andrej Babiš má velmi silnou podporu zejména u svých voličů, nicméně oproti předsedovi SPD vyvolá osoba Andreje Babiše i poměrně značnou negativní emoci, což zle doložit ziskem v souhrnu 51,3% záporných hlasů.

Za poměrně zajímavé zjištění lze považovat zisk v souhrnu 25,5% kladných hlasů, který se tak umístil na třetím místě. Tomio Okamura, ale i Petr Fiala aktuálně těží zejména z politické situace, kterou provázela jak vládní krize, tak chování premiéra Bohuslava Sobotky, ale i kauzy dnes již bývalého ministra financí Andreje Babiše. Nicméně vysoké zisky kladných hlasů Tomia Okamury a Petra Fialy nelze srovnávat s volebními preferencemi, neboť hodnocení předsedů politických stran a hnutí se účastní celá populace 18+ a tedy i nevoliči, kteří i přesto, že své názory a sympatie neprojevují ve volbách, mají na politické představitele svůj názor. V tomto ohledu je ve výhodě právě Andrej Babiš, který má své příznivce zejména u svých voličů a naopak velké nesympatie vyvolává u nevoličů.

Ze situace na domácí politické scéně pak těží např. i předseda Realistů Petr Robejšek, který získal v souhrnu 23,6% kladných hlasů. Ovšem i zde platí, že Petr Robejšek má značnou část příznivců rovněž mezi nevoliči. Ti totiž preferují osobnosti, které nejsou spojovány s politikou minulých vlád. Na Petra Robejška nicméně nemá názor, nebo neumí odpovědět 44,6% dotázaných, což svědčí mmj. o tom, že není veřejnosti příliš znám, na druhou stranu kladně působí zejména na pravicové voliče, pro něž může představovat určitý typ seriózního konzervativně smýšlejícího politika.

Události posledních měsíců na domácí vrcholné politické scéně se pak naopak negativně odrážejí zejména na osobě předsedy ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky. Ten se aktuálně těší důvěře v souhrnu 18,9% veřejnosti, což mu stačí až na sedmou pozici. Bohuslav Sobotka pak získal v souhrnu 69,5% záporných hlasů, v čemž ho překonal pouze předseda TOP 09 Jiří Kalousek se ziskem v souhrnu 69% záporných hlasů. Bohuslav Sobotka se tak v očích voličů, kteří mu dali pouze 6,2% jednoznačně kladných hlasů, stává velmi slabou personou, což se projevuje i na klesajících volebních preferencích.

Mezi nejméně důvěryhodné, ale i nejméně známé lídry politických stran a hnutí patří předseda Soukromníků Petr Bajer (4,5%) a předseda ODA Pavel Sehnal (3,1%).

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech
 1.– 8. 8. 2017 na vybrané skupině 2.061 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 20.639 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
Výsledky tohoto průzkumu jsou k dispozici ke stažení:
stáhnout výsledky průzkumu
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Motivační systém
Vážení návštěvníci,
motivační systém projektu SANEP Vám přináší mnoho zajímavých odměn, které získáváte za Vaši účast na prováděných výzkumech.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-11 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.