english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Hrozba koronaviru

V otázce vážné hrozby koronaviru jsou Češi rozděleni takřka napůl, největší důvěru má Jan Hamáček

Na otázku, zda-li je koronavirus vážnou hrozbou pro obyvatele České republiky, jsou Češi podle exkluzivního průzkumu společnosti SANEP rozděleni na takřka dva stejné názorové tábory. Zatímco v souhrnu 47,3 procent obyvatel zastává názor, že šíření nového typu koronaviru na našem území představuje vážnou hrozbu, 46,1 procent lidí je zcela opačného názoru. Pouhých 6,6 procent obyvatel ČR nemá na tuto otázku jendnoznačný názor. Největší obavy pak mají především ženy (54 procent) a lidé nad 50 let (71 procent).

Jak dále vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, dvě třetiny obyvatel České republiky se v souvislosti s šířící se pandemií nového typu koronaviru obává negativních dopadů na ekonomiku v podobě hospodářské krize. Tyto obavy vyjádřilo v souhrnu 67% obyvatel naší země, zatímco v únoru tohoto roku tyto obavy sdílelo jen 60,6 procent Čechů. Obavy z ekonomické recese naopak nemá v souhrnu 18,9% Čechů (10,3% obyvatel má obavy mírnější a 8,6% naší populace se hospodářské krize neobává vůbec).

S nařízeními a doporučeními vlády ČR kvůli ochraně před novým typem koronaviru souhlasí v souhrnu 56,2 procent lidí, zatímco v únoru tohoto roku to bylo 65,5 procent. Nesouhlasně se k těmto vládním nařízením a doporučením v aktuálním říjnovém průzkumu společnosti SANEP vyjádřilo v souhrnu 38,4 procent našich obyvatel, zatímco v únoru letošního roku jich bylo pouze 17,1.

Zajímavým zjištěním průzkumu společnosti SANEP je skutečnost, že se více lidí obává o zdravotní stav a možnost nákazy koronavirem u svých blízkých, než vyjadřují obavy z nakažení sami u sebe. Zatímco se v souhrnu 62,8% obyvatel České republiky obává, že se novým koronavirem nakazí někdo z jejich blízkých, jen 40,1% lidí má obavy z toho, že se koronavirem mohou nakazit sami. Oproti únoru tyto obavy vzrostly přibližně o deset procent.

Jak dále vyplývá z exluzivního průzkumu společnosti SANEP, největší důvěru lidí při řešení současné krizové situaci má první místopředseda vlády a ministr vnitra za ČSSD Jan Hamáček (27,2%). Na druhém místě se pak v pomyslném žebříčku důvěry umístila hlavní hygienička Jarmila Rážová (24,4%), kterou následuje nový ministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula (22,1%). Premiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi důvěřuje 17,8 procent obyvatel ČR. Současný ministr průmyslu a obchodu a též dopravy Karel Havlíček získal důvěru u 8,5 % lidí.

ÚNOR 2020: Domníváte se, že koronavirus představuje vážnou hrozbu pro obyvatele ČR?
 
ŘÍJEN 2020: Domníváte se, že koronavirus představuje vážnou hrozbu pro obyvatele ČR?
 

ÚNOR 2020: Obáváte se v souvislosti s dopadem koronaviru na světovou ekonomiku hospodářské krize?

 


ŘÍJEN 2020: Obáváte se v souvislosti s dopadem koronaviru na světovou ekonomiku hospodářské krize?
 

ÚNOR 2020: Souhlasíte s preventivními nařízeními a doporučeními vlády ČR kvůli ochraně před koronavirem?
 


ŘÍJEN 2020: Souhlasíte s preventivními nařízeními a doporučeními vlády ČR kvůli ochraně před koronavirem?
 

ÚNOR 2020: Obáváte se, že se novým typem koronaviru sám/sama nakazíte?
 ŘÍJEN 2020: Obáváte se, že se novým typem koronaviru sám/sama nakazíte?
 

ÚNOR 2020: Obáváte se, že se novým typem koronaviru nakazí někdo z vašich blízkých?
 


ŘÍJEN 2020: Obáváte se, že se novým typem koronaviru nakazí někdo z vašich blízkých?
 


ÚNOR 2020: Kterému z následujících vrcholných politiků a představitelů státu nejvíce důvěřujete v souvislosti s řešením současné krizové situace ohledně koronaviru?
 


ŘÍJEN 2020: Kterému z následujících vrcholných politiků a představitelů státu nejvíce důvěřujete v souvislosti s řešením současné krizové situace ohledně koronaviru?
 

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 16. – 20. října 2020 na vybrané skupině 1.963 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let.

Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 18.251 dotázaných.

Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%.

Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-20 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.