english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Jak kauzy Vrbětice a Moskva ovlivnily důvěru ve vládu


Vládu podporuje třetina obyvatel a většina nechce předčasné volby, u většiny voličů vládních stran má Hamáček podporu, prezident Zeman dělí národ

Průzkum se také zabýval otázkou předčasných voleb, důvěry vládě či hodnocení reakcí vrcholných představitelů spojených s uvedenými kauzami, včetně reakce na vystoupení prezidenta republiky Miloše Zemana.

Jak vyplynulo z průzkumu společnosti SANEP, větší část národa by byla pro setrvání současné vlády premiéra Andreje Babiše až do konce jejího funkčního období (48,9%), zatímco s vyslovením nedůvěry vládě a s konáním předčasných voleb by souhlasilo 44,8 procent obyvatel ČR. Pouhých 6,3 procent lidí pak v této otázce nemá zcela vyhraněný názor.

V průzkumu SANEP též lidé vystavili „vysvědčení“ vládě a prezidentovi republiky v souvislosti s kauzou výbuchu muničních skladů ve Vrběticích a následné reakce vlády. Od obyvatel ČR získala vláda průměrnou známku 1,8. To znamená, že drtivá většina Čechů vyjádřila souhlas a podporu s reakcí a postupem naší vlády.

Prezident Miloš Zeman pak získal známku 2,4. V případě prezidenta Zemana se ukazuje, že jakékoli jeho hodnocení vždy rozdělí republiku na takřka dva stejné nesmiřitelné tábory, stejně tak jako tomu bylo již od jeho prvního zvolení do funkce. Nutno zmínit, že v případě tohoto konkrétního hodnocení získal Miloš Zeman o nepatrně více souhlasných hlasů, pakliže bychom brali v potaz hodnotu „2,5“ jako průměr hodnocení ze škály od jedné do pěti.

Jak dále vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti SANEP, vláda ČR má v současné chvíli podporu 33,4% lidí, zatímco 57,9% by vládě důvěru nevyslovilo.

Průzkum společnosti SANEP se také zaměřil na nedávnou kauzu „Moskva“, která souvisí s plánovanou cestou ministra vnitra Jana Hamáčka do Moskvy, a též s nařčením novináře Janka Kroupy, že chtěl údajně Hamáček v Moskvě „zamést pod koberec“ kauzu Vrbětice a podezření z účasti ruských zpravodajců výměnou za získání miliónů dávek ruské vakcíny proti COVID-19 Sputnik V.

Reakci a vysvětlení Jana Hamáčka v souvislosti s tímto nařčením pak hodnotili voliči volených parlamentních stran zastoupených ve Sněmovně. Od vládních stran a KSČM (tedy do nedávna strany tolerující menšinovou vládu premiéra Andreje Babiše) získal Jan Hamáček průměrné ohodnocení 1,8, zatímco od opozice získal známku 3,5. Z toho vyplývá, že většina voličů vládních stran stojí za ministrem vnitra Janem Hamáčkem a jeho vysvětlení plánované cesty do Moskvy je pro ně uspokojivé. To však neplatí pro většinu voličů stran opozičních.

Jak byste zhodnotili reakci a vystoupení ministra vnitra Jana Hamáčka na kauzu „Moskva“ – článek redaktora Janka Kroupy z portálu Seznamzpravy.cz?
(Ohodnoťte známkou při použití škály 1-5, přičemž 1 znamená nejlepší a 5 nejhorší hodnocení; HODNOTILI VOLIČI VOLENÝCH PARLAMENTNÍCH STRAN ZASTOUPENÝCH VE SNĚMOVNĚ)PRŮMĚRNÁ ZNÁMKA VOLIČŮ VOLENÝCH PARLAMENTNÍCH STRAN ZASTOUPENÝCH VE SNĚMOVNĚ PČR
 

Vyjádření souhrnu kladných/záporných hodnocení
(voliči volených parlamentních stran zastoupených ve Sněmovně)
(1-2) oproti průměru a souhrnu záporných hodnocení (3-5)


PRŮMĚRNÁ ZNÁMKA VLÁDNÍCH STRAN+KSČM vs. OPOZICE


Jak byste zhodnotili reakci vlády na kauzu Vrbětice a vyhoštění ruských diplomatů?
(Ohodnoťte známkou při použití škály 1-5, přičemž 1 znamená nejlepší a 5 nejhorší hodnocení; reprezentativní vzorek obyvatel ČR)


Jak byste zhodnotili reakci prezidenta Miloše Zemana na kauzu Vrbětice a vyhoštění ruských diplomatů? (Ohodnoťte známkou při použití škály 1-5, přičemž 1 znamená nejlepší a 5 nejhorší hodnocení; reprezentativní vzorek obyvatel ČR)


Souhlasili byste s tím, aby došlo k rozpuštění Sněmovny a byly vyhlášeny předčasné volby do Sněmovny PČR?
(reprezentativní vzorek obyvatel ČR)Má podle Vás vláda ČR vedená Andrejem Babišem Vaši důvěru?
(reprezentativní vzorek obyvatel ČR)  • Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 4. – 10. května 2021 na vybrané skupině 2.531 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let.
  • Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 23.657 dotázaných.
  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-21 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.