english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Komunální volby - Praha
Největší volební potenciál v Praze má koalice Spolu pro Prahu
nejlépe hodnoceným primátorem je Pavel Bém

Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, největší volební potenciál má před komunálními volbami v hlavním městě Praze koalice Spolu pro Prahu, která sdružuje občanské demokraty, TOP 09 a lidovce. Její volbu zvažuje 34,9 procenta voličů.

Komunální volby se budou v Česku konat 23. a 24. září.

Volební potenciál vyjadřuje, kolik procent hlasů by mohl politický útvar získat, pokud by pro něj hlasovali všichni voliči, kteří jeho volbu zvažují. Celkový součet proto nemusí být 100 procent, neboť lidé mohou zvažovat volbu více stran.

Druhý největší volební potenciál v Praze má hnutí ANO s 23,2 procenty. Po ANO následují na třetím místě Piráti s 21,2 procenty volebního potenciálu. Čtvrté místo by podle průzkumu společnosti SANEP získalo v aktuálním zářijovém měření sdružení nezávislých kandidátů Praha sobě, které má šanci podle průzkumu získat až 20,1 procent. O volbě hnutí STAN uvažuje v hlavním městě Praze 12,4 procent voličů. Všechny ostatní subjekty v hlavním městě pak mají volební potenciál nižší než 10 procent.

Uskupení SPD, Trikolóra, Pes mají v Praze 8,5 procent volebního potenciálu, Solidarita 6,3 procent. Nad pětiprocentní hranicí volebního potenciálu pak dosáhly ještě dvě uskupení, a to Praha bez chaosu se ziskem 6,1 procent volebního potenciálu a Motoristé sobě s volebním potenciálem 5,8 procent.

 

Podle Pražanů byl nejlepším primátorem Pavel Bém, současný pirátský primátor Zdeněk Hřib skončil šestý

Aktuální průzkum společnosti SANEP se také zabýval hodnocením primátorů hlavního města Prahy, kteří stáli v čele pražského magistrátu od roku 1990. Názor, že právě Pavel Bém zastával z nabídky deseti primátorů nejlépe svoji funkci, vyjádřilo v celkovém souhrnu 18,9 % obyvatel hlavního města.

Druhým nejlépe hodnoceným primátorem se ziskem 15,3 % hlasů je exprimátor Bohuslav Svoboda, který je v nadcházejících komunálních volbách lídrem kandidátky Spolu pro Prahu.

Třetí příčku obsadil Jan Kasl, kterého jako nejlépe funkci vykonávajícího primátora ohodnotilo 8,4 procent Pražanů.

První žena, která v historii Prahy stanula v jejím čele, Adriana Krnáčová z hnutí ANO 2011, skončila se ziskem 8,1 procent na místě čtvrtém. Na pátém místě pak skončil exprimátor Jan Koukal (6,2%).

Současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti) získal v aktuálním průzkumu společnosti SANEP pouhých 5,6 procentních bodů.

Ještě hůře než současný pirátský primátor dopadli Jaroslav Kořán (4,2%), Tomáš Hudeček (TOP 09) se ziskem 1,8 %, Igor Němec (ODS) s 0,6 % procenty kladných hlasů a poslední Milan Kondr (ODS) se ziskem 0,3 procentního bodů. Takřka třetina obyvatel hlavního města Prahy se pak nedokázala rozhodnout a nedala svůj hlas žádnému z uvedených primátorů.


 
Z výsledků exkluzivního průzkumu společnosti SANEP je patrné, že žádný z primátorů hl. města Prahy působících v čele naší hlavní metropole od roku 1990 nepřirostl Pražanům výrazně k srdci. Důvodem může být řada korupčních kauz či trestních stíhání, které mnohé pražské primátory provázely. Na dost z nich již také Pražané zapomněli, nebo se jejich činnost na životě obyvatel hl. města Prahy žádným výrazným způsobem nepodepsala.

Co nejvíce trápí hlavní město Prahu

Závěr průzkumu společnosti SANEP se věnoval oblastem, které jsou pro Pražany nejvíce problematické, a také zjišťoval spokojenost obyvatel Prahy s fungováním magistrátu.

Pražany v současné době nejvíce trápí vysoké ceny bydlení (66,5%) a nedostatek bytů (61,1%). Třetím největším „strašákem“ je v hlavním městě korupce (59,6%). Mezi největší problémy zařadili Pražané též přetíženou městskou dopravu (55,7%) a vyjádřili nespokojenost s dostavbou Pražského okruhu (46,4%).

 

V úplném závěru šetření ještě respondenti hodnotili nynější vedení magistrátu. Se správou Prahy je v souhrnu kladných hlasů „spokojena“ jen necelá třetina obyvatel hlavního města (31%). Naopak „nespokojených“ Pražanů je plných 63 procent. Pouhých šest procent obyvatel našeho hlavního města pak nedokázalo na tuto otázku jednoznačně odpovědět.

 

M E T O D O L O G I E
  • Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 1. – 9. září 2022 na vybrané skupině v souhrnu 1.732 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel hlavního města Prahy ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 11.546 dotázaných.
  • Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel hlavního města Prahy dle údajů Českého statistického úřadu.
  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
  • Průzkum zářijových volebních potenciálů vychází pouze z hlasů 48,3 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů hl. města Prahy.
  • Volební potenciál vyjadřuje maximální možný zisk strany či koalice v případě, že by danému politickému subjektu u voleb dali hlas všichni voliči, kteří volbu daného subjektu zvažují. Suma potenciálů není sto procent, protože volič rozhodující se například mezi dvěma subjekty je započítáván jako potenciální volič obou z nich.
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-22 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.