english
česky
Sanep social
Sanep market
Sanep public
Objednávka průzkumu

Menšinová vláda ANO a ČSSD (publikováno 23.8.2018)

Češi mají k menšinové vládě ANO a ČSSD výhrady, ale nevadí jim

 Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM má aktuální důvěru 15,5% veřejnosti. Naopak menšinová vláda premiéra Andreje Babiše nemá důvěru 27,6% dotázaných obyvatel ČR, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace. Nicméně většinová část veřejnosti, tedy 39,5% dotázaných, má sice k menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD, opřené o hlasy KSČM výhrady, ale nevadí jim. Bez většího zájmu, ale s vědomím, že je ustanovená legitimní vláda, pak je srozuměno 6,1% dotázaných. Lze tak říci, že většina domácí populace menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD víceméně přijala bez výraznějších emocí.

Emoce jsou však patrné zejména v souvislosti právě s hlasy KSČM, o něž se stávající vládní kabinet premiéra Andreje Babiše opírá. Zatímco pro 35,9% dotázaných je tato skutečnost v pořádku, neboť vnímá KSČM jako demokratickou stranu, 28,4% populace je zcela opačného názoru, a to z důvodu, že KSČM jako demokratickou stranu nevnímá. Neutrálně se pak k podpoře KSČM menšinové vládě staví 25,6% veřejnosti, která nevnímá vládní spolupráci s komunisty jako ideální, ale toleruje to.

Je tak zjevné, že právě podpora KSČM menšinovému vládnímu kabinetu názorově štěpí společnost. Ovšem na druhou stranu se ukazuje, že většinová část veřejnosti již KSČM nevnímá jako fatální nebezpečí, či nedemokratickou stranu, která by se nějakou formou neměla podílet na vládní moci.
V souhrnu téměř polovina dotázaných (49,8%) se domnívá, že menšinová vláda premiéra Andreje Babiše vydrží do konce volebního období. Opačného názoru je pak v souhrnu 42,3% veřejnosti.

Kandidátem ČSSD na post ministra zahraničních věcí ČR v menšinové vládě s hnutím ANO byl Miroslav Poche. Prezident Miloš Zeman však pověřil řízením Ministerstva zahraničních věcí ČR předsedu ČSSD Jana Hamáčka. S rozhodnutím prezidenta Miloše Zemana nejmenovat Miroslava Pocheho na post ministra zahraničních věcí v souhrnu souhlasí 56,1% dotázaných. V souhrnu pak s rozhodnutím hlavy státu nesouhlasí 34,5% veřejnosti.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP pro TV NOVA byl proveden ve dnech 17. – 24. července 2018 na vybrané skupině 2.572 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 19.685 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
Výsledky tohoto průzkumu jsou k dispozici ke stažení:
stáhnout výsledky průzkumu
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Motivační systém
Vážení návštěvníci,
motivační systém projektu SANEP Vám přináší mnoho zajímavých odměn, které získáváte za Vaši účast na prováděných výzkumech.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-11 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.