english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Oblíbenost hejtmanů - 2019


Nejlépe hodnoceným hejtmanem je nadále šéf Zlínského kraje
Jiří Čunek, nejhůře dopadl pražský primátor Zdeněk Hřib


Zářijový průzkum společnosti SANEP zaměřený na hodnocení zvolených představitelů čtrnácti územně samosprávných celků - krajů, mezi něž patří i hl. město Praha, ukazuje, že nejlépe si dlouhodobě vede lidovecký hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek s aktuálním ziskem 46,7% kladných hlasů, což je o 0,4% bodů více než v hodnocení, které prováděla společnost SANEP v loňském roce. Za Jiřím Čunkem se pak umístila na druhém místě s aktuálním ziskem 41,3% kladných hlasů hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (hnutí ANO), která si oproti loňskému hodnocení výrazně polepšila, a to o 4,8 procentních bodů.

Na třetí místo pomyslného žebříčku hodnocení představitelů územně samosprávných celků poklesl z loňského druhého místa hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký hejtman Martin Půta tak aktuálně získal od obyvatel Libereckého kraje v souhrnu 40,7% kladných hlasů.

Pozice na čtvrté příčce se nezměnila a umístil se na ní komunistický hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, kterému dali aktuálně obyvatelé Ústeckého kraje v souhrnu 37,2% kladných hlasů, což je o 1,1 procentních bodů více oproti loňskému roku.

Další žena v čele 14 územně samosprávných celků, hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mráčková Vildumetzová (hnutí ANO), se aktuálně umístila se ziskem 33,5% kladných hlasů na pátém místě. Současná předsedkyně Asociace krajů České republiky a šéfka Karlovarského kraje si tak ve srovnání s loňským rokem polepšila o jedno místo s nárůstem 3,8 procentních bodů.

Ve srovnání s průzkumem, který provedla společnosti SANEP v loňském roce, je pak největším překvapením hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, který postoupil z devátého místa na místo sedmé. Ladislav Okleštěk se tak aktuálně těší podpoře v souhrnu 32,1% obyvatel Olomouckého kraje, což je o 6,2% procentních bodů více oproti loňským hodnotám. Ladislav Okleštěk tak získává u obyvatel Olomouckého kraje znatelnou podporu, což může souviset jak s jeho aktivitami, tak i s poměrně silnou podporou hnutí ANO v tomto regionu.

Na předposlední příčce se v aktuálním průzkumu společnosti SANEP umístil se ziskem v souhrnu 20,3% kladných hlasů hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, který může kromě jiného doplácet i na celkový pokles voličské podpory ČSSD.

Na posledním místě se pak aktuálně umístil se ziskem v souhrnu 17,9% kladných hlasů pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib. Oproti průzkumu společnosti SANEP z loňského roku, kdy byla ještě ve funkci pražská primátorka Adriana Krnáčová (hnutí ANO), se tak v hodnocení zvolených představitelů čtrnácti územně samosprávných celků - krajů, mezi něž patří i hl. město Praha, propadla Praha z jedenáctého až na úplně poslední místo. Krnáčovou tehdy hodnotilo kladně v souhrnu o 4,2 procentních bodů více pražanů než aktuálně současného funkci vykonávajícího pražského primátora Zdeňka Hřiba.


Jedním z důvodů tohoto propadu mohou být neustálé spory uvnitř pražské koalice. Namátkou lze např. zmínit nápad Pirátů zjišťovat počet prázdných bytů ve městě podle stavu elektroměrů, obsazování dozorčích rad městských firem, zejména v Pražské plynárenské či v Dopravním podniku, nebo prodej bytových domů na sídlišti Černý Most. Patrně největší kritiku a to i ze svých vlastních řad sklidil patrně pražský primátor koncem května, když se projednávalo zahájení geologického průzkumu kvůli stavbě metra D. Hlasování o investici za 1,5 miliardy korun bylo poprvé v polistopadové historii pražského magistrátu tajné.

Zdeněk Hřib toto tajné hlasování překvapivě podpořil, přestože to byla paradoxně právě Česká strana pirátská, která od samého počátku v rámci „transparentnosti“ prosazovala pravidlo transparentních jmenovitých hlasování.Exkluzivní internetový CAWI on/off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 23. - 26. září 2019 na 14 reprezentativních vzorcích (celkem 12.475 dotázaných ve věkové kategorii 18+ let). Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 41.913 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 2,5 procentního bodu.

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl zaměřen na spokojenost s činností jednotlivých krajských hejtmanů a pražského primátora. Výsledky průzkumu představují vždy percentuální vyjádření hlasování reprezentativního vzorku respondentů pouze v daném kraji a v případě pražského primátora v Praze.

SANEP je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Alliance of International Market Research Institutes).


Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-20 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.