english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Volba prezidenta České republiky (výsledky prvního kola)První kolo prezidentských voleb by v prosinci vyhrál Andrej Babiš

Mezi největší favority v historicky třetích přímých prezidentských volbách, které se budou konat počátkem roku 2023, patří i nadále bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a armádní generál a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Andrej Babiš by získal v prvním kole 30,1 procent voličských hlasů a v současné chvíli si drží poměrně velký náskok na druhého v pořadí generála Petra Pavla. Tomu by v prosinci dalo hlas 24,8 procent voličů.

Třetí největší počet hlasů by nyní získala bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová (22,9%).

Čtvrté místo by obsadil senátor Pavel Fischer (7,1%), který dříve působil jako poradce prezidenta Václava Havla a též jako velvyslanec ve Francii a Monaku. Fischer usiloval o prezidentský post již v minulých volbách v roce 2018, kde skončil v prvním kole za kandidáty Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem na třetím místě se ziskem 10,2 procenta hlasů.

Na pátém místě by skončil se ziskem 4,7 procentního bodu kandidát za hnutí SPD, bývalý velvyslanec a signatář Charty 77 Jaroslav Bašta.

Necelý měsíc před prvním kolem prezidentských voleb však zůstává více jak čtvrtina voličů nerozhodnutých.  

Prosincové šetření společnosti SANEP prezentuje názory 62,3 procent rozhodnutých voličů, kteří by se aktuálně prezidentských voleb zúčastnili v kole prvním a svůj hlas by dali jednomu z devíti uvedených kandidátů.

Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 13. – 19. prosince 2022 na vybrané skupině 2.831 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let.

Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Průzkum byl vypracován metodou CAWI on/off-line.

Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5 %.


VÝSLEDKY PRVNÍHO KOLA PREZIDENTSKÝCH VOLEB

M E T O D O L O G I E

  • Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 13. – 19. prosince 2022 na vybrané skupině 2.831 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 23.436 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Průzkum by vypracován metodou CAWI on/off-line.
  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5 %.
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
  • Aktuální průzkum vychází pouze z hlasů 62,3 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů.
  • Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-22 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.