english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Volby by vyhrálo hnutí ANO, druhá je koalice Piráti/STAN
Volby by vyhrálo hnutí ANO, druhá je koalice Piráti/STAN

Hnutí ANO 2011 premiéra Andreje Babiše se aktuálně v lednovém měření společnosti SANEP těší přízni 27,1 % voličů.

Oproti minulému měsíci zaznamenala tato vládní strana v aktuálním měření volebních preferencí do Poslanecké sněmovny PČR pokles o 0,6 procentních bodů. Přesto je i v lednu tohoto roku hnutí ANO i nadále favoritem sněmovních voleb. Je patrné, že i přes rostoucí nesouhlas veřejnosti s některými vládními opatřeními proti šíření viru COVID-19 i nepříliš vydařeným startem očkování, má hnutí Andreje Babiše stále velmi silnou a stabilní voličskou podporu.

Druhou pozici by nyní v hypotetických lednových volbách do Sněmovny obsadilo koaliční uskupení PIRÁTI/STAN se ziskem 23,6 procentních bodů. Toto koaliční uskupení by si teoreticky v součtu zisků jednotlivých stran pohoršilo o 1,9% oproti prosinci, kdy Piráti získali samostatně 17,5 procent a STAN procent osm (což v součtu znamenalo v prosinci celkem 25,5%). Je zřejmé, že ne všichni voliči Pirátů a STAN jsou příznivci tohoto volebního koaličního uskupení.

Třetí pozici by v současné době získalo koaliční uskupení ODS/TOP 09/KDU-ČSL, a to se ziskem 18,3 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení pohoršilo oproti minulému měsíci o 1,8 procent. Za poklesem zájmu voličů o toto uskupení může být nedávný odchod výrazného politika TOP 09 Miroslava Kalouska ze Sněmovny.

Na čtvrtém místě by v lednu skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 8,8 procentních bodů, což znamená oproti prosincovému měření nárůst o 0,7 % voličské přízně. SPD zaznamenává již několik měsíců v řadě vcelku výrazný rostoucí trend voličských preferencí.

Na pátém místě by pak skončila ČSSD. Českou stranu sociálně demokratickou by v lednu volilo 6,2 procent voličů, což je o 0,5 % méně oproti šetření, které provedla agentura SANEP v prosinci loňského roku. Za poklesem může být i fakt, že se sociální demokracii v současné době nedaří příliš prosadit na domácí politické scéně, a dílčí úspěchy vlády jsou lidmi většinou přisuzovány koaličnímu vládnímu partnerovi hnutí ANO, které je také dokáže velmi dobře prezentovat veřejnosti.

Na hraně volitelnosti, avšak se vstupenkou do Poslanecké sněmovny, se v lednu ocitla KSČM se ziskem 5 procentních bodů, což je stejný výsledek jako v prosinci loňského roku.

Do Poslanecké sněmovny ČR by se pak v aktuálním lednovém šetření společnosti SANEP nedostaly strany a hnutí Trikolóra (2,5%) a Strana zelených (0,8%).

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky utvořených koaličních bloků politických stran a hnutí, ostatních stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily v lednu roku 2021 tříprocentní hranici:

 

Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 21. – 26. ledna 2021 na vybrané skupině 1.843 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 14.128 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Průzkum by vypracován metodou CAWI on/off-line.

tatistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou. Průzkum prosincových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 61,1% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-20 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.