english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Volební preference - 2020Sněmovní volby by i v prosinci vyhrálo hnutí ANO, druhou nejsilnější stranou by bylo koaliční uskupení ODS/TOP 09/KDU-ČSL   

Hnutí ANO 2011 premiéra Andreje Babiše se aktuálně v prosincovém měření společnosti SANEP těší přízni 27,7 % voličů. Oproti minulému měsíci zaznamenala tato vládní strana v aktuálním měření volebních preferencí do Poslanecké sněmovny PČR pokles o 0,2 procentních bodů. Hnutí ANO je však i nadále jasným favoritem sněmovních voleb. Je patrné, že i přes rostoucí nesouhlas veřejnosti s některými vládními opatřeními proti šíření viru COVID-19, má hnutí Andreje Babiše stále velmi silnou voličskou podporu.

Druhou nejsilnější stranou by se nyní v hypotetických prosincových volbách do Sněmovny stalo koaliční uskupení ODS/TOP 09/KDU-ČSL se ziskem 20,1 procentních bodů, což znamená pokles o 0,4 procentních bodů oproti listopadu.

Třetí pozici by v současné době obsadila Česká strana pirátská, a to se ziskem 17,5 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak Piráti oproti minulému měsíci polepšili o 1,5 procent. Tato strana zaznamenává již několikrát po sobě rostoucí trend a vcelku výrazný nárůst přízně voličů.

Čtvrté místo by v hypotetických prosincových volbách získalo hnutí STAN se ziskem 8,0 procentních bodů. Hnutí STAN tak zaznamenalo oproti listopadu nárůst o pouhých 0,1 % hlasů. Zatím se zdá, že z dalšího vznikajícího koaličního uskupení PIRÁTI/STAN má navrch právě Česká strana pirátská. Za touto skutečností může být silná a výrazná osobnost předsedy Pirátů Ivana Bartoše, kterému se daří oslovovat nové voliče.

Na pátém místě skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 8,1 procentních bodů, což znamená oproti listopadovému měření nárůst o 0,7 % voličské přízně. I tato strana zaznamenává v nedávné době rostoucí trend voličských preferencí.

Na šestém místě by pak skončila ČSSD. Českou stranu sociálně demokratickou by v prosinci volilo 6,7 procent voličů, což je o 0,6 % méně oproti šetření, které provedla agentura SANEP v listopadu tohoto roku. Za poklesem může být i fakt, že role a význam Ústředního krizového štábu, který řídí předseda a ministr vnitra Jan Hamáček, pozbyl v očích veřejnosti na významu a byl upozaděn řízením a mediálními prezentacemi ministerstva zdravotnictví.

Na hraně volitelnosti, avšak se vstupenkou do Poslanecké sněmovny, se v prosinci ocitla KSČM se ziskem 5 procentních bodů, což znamená pokles o 0,5% oproti listopadu.

Do Poslanecké sněmovny ČR by se pak v aktuálním prosincovém šetření společnosti SANEP nedostaly strany a hnutí Trikolóra (2,8%) a Strana zelených (1%).

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky hypotetický utvořených koaličních bloků politických stran a hnutí, ostatních stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily v prosinci roku 2020 tříprocentní hranici:

 


Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 11. – 16. prosince 2020 na vybrané skupině 1.726 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 13.251 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Průzkum by vypracován metodou CAWI on/off-line.

Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Průzkum prosincových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 61,2% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-20 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.