english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Volební preference - 2021
Sněmovní volby by v květnu vyhrálo koaliční uskupení PIRÁTI/STAN, rostoucí trend zaznamenává Přísaha – Hnutí Roberta Šlachty

Koaliční uskupení PIRÁTI/STAN by v aktuálním květnovém měření společnosti SANEP vyhrálo volby do Sněmovny se ziskem 26,3%, což představuje oproti dubnu letošního roku zcela nepatrný pokles o 0,1 procentního bodu.

Ve volebních průzkumech, které společnost SANEP pravidelně a dlouhodobě realizuje, je to již druhý měsíc v řadě po několika letech, kdy prvenství zaznamenala jiná strana než dosud vládnoucí hnutí ANO 2011 premiéra Andreje Babiše.

Hnutí ANO 2011 získalo aktuálně v květnovém měření společnosti SANEP 22,4 procent voličských hlasů. Oproti minulému měsíci zaznamenala tato vládní strana v aktuálním průzkumu volebních preferencí do Poslanecké sněmovny PČR další pokles voličských preferencí, a to o 1,5 procentních bodů.

Třetí pozici by v současné době získalo koaliční uskupení SPOLU (ODS/TOP 09/KDU-ČSL), a to se ziskem 18,5 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení oproti minulému měsíci polepšilo o necelé jedno procento (0,8 %). Po delší době stagnace je to první výraznější posílení voličských preferencí tohoto koaličního uskupení.

Na čtvrtém místě by v dubnu skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 10,8 procentních bodů, což znamená oproti březnovému měření nárůst o 0,3 % voličské přízně. SPD pod vedením Tomia Okamury zaznamenává již několik měsíců v řadě rostoucí trend voličských preferencí.

Na pátém místě by v květnu skončila ČSSD se ziskem 5,7 procentních bodů, což je o 0,6 procent více než v dubnu tohoto roku. Žádný jiný politický subjekt by se do Sněmovny PČR nedostal.

Těsně pod hranou volitelnosti, a tudíž bez vstupenky do Poslanecké sněmovny, se pak v květnu ocitla KSČM se ziskem 4,9 procentních bodů, což je 0,8% méně než v předchozím měsíci.

Do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by se v květnu nedostalo koaliční uskupení Trikolóra/Svobodní/Soukromníci (3,8%), stejně tak jako Aliance pro budoucnost (1,5%) a Strana zelených (1,2%).

Zatím bez vstupenky do Sněmovny PČR zůstalo v květnu též hnutí Roberta Šlachty Přísaha, které se v měření společnosti SANEP objevilo poprvé minulý měsíc se ziskem 3 procent. V květnu zaznamenalo toto hnutí zisk 3,5%, což znamená nárůst o 0,5 procent oproti dubnu letošního roku.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky utvořených koaličních bloků politických stran a hnutí, ostatních stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření dosáhly nebo překročily v květnu letošního roku 1,5 procentní hranici:


 
 

M E T O D O L O G I E

Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 13. – 19. května 2021 na vybrané skupině 1.834 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 16.261 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.
    
Průzkum byl vypracován metodou CAWI on/off-line. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
   
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-21 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.