english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Volební preference - březen 2022
V březnu by vyhrálo hnutí ANO,
posilují Občanští demokraté, SPD i Svobodní

Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 27,9 %, což představuje oproti únoru tohoto roku pokles (0,8 %).

Na druhém místě by v březnu skončila Občanská demokratická strana v čele s premiérem Petrem Fialou, a to se ziskem 19,1 procentního bodu. Oproti minulému měsíci si tak občanští demokraté polepšili o 1,8 procentního bodu. Je zcela zjevné, že se v nynějších preferencích odráží celospolečenská nálada spojená s probíhajícím válečným konfliktem na Ukrajině. Nárůst preferencí největší vládní politické strany je spojena se současnou euforií Čechů, kteří chtějí jakýmkoli způsobem Ukrajině pomoci a vyjádřit tak svou solidaritu. Jak se však tento trend bude dále v budoucnu vyvíjet pak bude primárně záviset na tom, jakým způsobem se podaří vládní koalici právě v čele s občanskodemokratickým premiérem Petrem Fialou řešit důsledky konfliktu na Ukrajině na domácí politické scéně.

Třetí pomyslnou příčku v nynějších hypotetických volbách do Sněmovny PČR by nyní obsadilo hnutí SPD v čele s jejím předsedou Tomiem Okamurou, a to se ziskem 12,7 procentního bodu, což znamená oproti minulému měsíci nárůst voličských preferencí o 1,5 procentního bodu. SPD začíná růst i díky hlasům stran a hnutí, které se v minulých volbách do Sněmovny nedostaly a voliči, jejichž hlasy propadli, své preference teď směřují tam, kde budou vidět a kde budou moci v reálné politice najít své zastání.

Na čtvrtém místě by skončilo hnutí STAN pod vedením předsedy a současného ministra vnitra Víta Rakušana se ziskem 9,8 procentního bodu. Oproti výsledkům únorového měření by si tak toto hnutí polepšilo v současné době o 0,3 procentního bodu.

Pátou příčku by pak obsadila strana TOP 09 se ziskem 6,5 %.

Do Sněmovny by se v březnu dostali ještě PIRÁTI, kteří by v nynějším průzkumu společnosti SANEP obsadili šestou příčku, a to s aktuálním ziskem 5,1 procentního bodu, což znamená pokles voličských preferencí oproti únoru o 0,1 procentního bodu.

Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Sněmovny PČR nedostal.

Na sedmém místě by v aktuálním měření skončila KDU-ČSL se ziskem 4,8 procentního bodu.

Tříprocentní hranici by v březnu tohoto roku překročili ještě SVOBODNÍ se ziskem 3,4 procentního bodu a na tříprocentní hranici by dosáhla ČSSD.

Strana zelených, jakožto strana zastoupená v Parlamentu České republiky a je tudíž součástí měření, by nyní získala 0,9 %.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky politických stran a hnutí zastoupených v Parlamentu České republiky a dále stran a hnutí, které v šetření dosáhly nebo překročily v březnu letošního roku tří procentní hranici:

 


M E T O D O L O G I E
Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 10. – 16. března 2022 na vybrané skupině v souhrnu 1.589 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 14.368 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.
  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
  • Průzkum březnových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 65,7 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů.
  • Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-22 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.