english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Volební preference - únor 2022


V únoru by volby vyhrálo hnutí ANO,
„Ukrajina“ ovlivňuje voličské hlasy i preference

Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 28,7 %, což představuje oproti lednu tohoto roku mírný pokles (0,4 %).

Na druhém místě by v únoru skončila Občanská demokratická strana v čele s premiérem Petrem Fialou, a to se ziskem 17,3 procentního bodu. Oproti minulému měsíci si občanští demokraté polepšili o 2,6 procentního bodu. Je zřejmé, že se v nynějších preferencích odráží celospolečenská nálada spojená s děním na Ukrajině, a v případě ODS to souvisí s rázným vystupováním a srozumitelnými a jasnými názory jejího předsedy a současného premiéra Petra Fialy.

Třetí pomyslnou příčku v nynějších hypotetických volbách do Sněmovny PČR by nyní obsadilo hnutí SPD Tomia Okamury, a to se ziskem 11,2 procentního bodu, což znamená jen velmi nepatrný pokles voličských preferencí oproti minulému měsíci (0,1 %).

Na čtvrtém místě by nyní koncem února skončilo hnutí STAN pod vedením předsedy a současného ministra vnitra Víta Rakušana se ziskem 9,5 procentního bodu. Oproti výsledkům měření z konce ledna by si tak toto hnutí polepšilo v současné době o 0,3 procentního bodu.

Pátou příčku by pak obsadila strana TOP 09 se ziskem 6,4 %.

Do Sněmovny by se v únoru dostali ještě PIRÁTI, kteří by v nynějším průzkumu společnosti SANEP obsadili šestou příčku, a to s aktuálním ziskem 5,2 procentního bodu, což znamená pokles voličských preferencí oproti konci ledna o 0,2 procentního bodu.

Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Sněmovny PČR nedostal.

Na sedmém místě by v aktuálním měření skončila KDU-ČSL se ziskem 4,6 procentního bodu. Tříprocentní hranici by v únoru tohoto roku překročila ještě ČSSD se ziskem 3,7 procentního bodu a KSČM (2,4%).

Svobodní a Strana zelených, jakožto strany zastoupené v Parlamentu České republiky a jsou tudíž součástí měření, by nyní získali 2,1 % (Svobodní) a 1,2% (Strana zelených).

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky politických stran a hnutí zastoupených v Parlamentu České republiky a dále stran a hnutí, které v šetření dosáhly nebo překročily v únoru letošního roku tří procentní hranici:
 


Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 24. – 28. února 2022 na vybrané skupině v souhrnu 1.673 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 14.127 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.

  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí -1,5%.
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
  • Průzkum listopadových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 65,4 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů.
  •  Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.


Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-22 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.