english
česky
Sanep social
Sanep market
Sanep public
Objednávka průzkumu

Životní úroveň ČR (publikováno 13.10.2016)

Nejlépe hodnotí svoji životní úroveň obyvatelé Jihomoravského kraje

Z průzkumu společnosti SANEP, který se zaměřil na subjektivní hodnocení životní úrovně obyvatel jednotlivých krajů vyjma hl. Prahy mmj. vyplývá, že převažující část obyvatel všech třinácti krajů nejčastěji uvádí, že se jim nežije ani lépe, ale ani hůře, nebo by byli spokojeni, pokud by jejich stávající životní úroveň a sociální jistoty zůstaly nadále na stejné úrovni. Při součtu odpovědí „lépe + spíše lépe“ je pak zajímavé, že z pohledu posledních čtyř let se subjektivně žije nejlépe obyvatelům Jihomoravského kraje, ale v podstatě srovnatelně i obyvatelům Středočeského, Jihočeského, Královéhradeckého a Pardubického kraje.    Naopak nejméně kladných odpovědí uvedli obyvatelé Moravskoslezského kraje. V tomto kontextu je však nutné říci, že se jedná o zobecňující subjektivní hodnocení, které nemusí korespondovat s faktickými ekonomickými ukazateli.

Nicméně i na základě subjektivního hodnocení životní úrovně je možné nahlédnout do pocitové úrovně kvality života obyvatel jednotlivých krajů. Z celkového hodnocení jednotlivých ukazatelů je rozhodně povzbuzujícím zjištěním, že celkově převažují kladné a neutrální hodnocení životní úrovně obyvatel jednotlivých krajů. Nejpozitivnější hodnoty jsou pak zřejmé v případě Jihomoravského, Jihočeského a Středočeského kraje. Lze tedy říci, že stávající ekonomické podmínky pro významnou část obyvatel obyvatele ČR představují jistou úroveň stability, ale i důležitých sociálních jistot. Na druhou stranu lze považovat za alarmující, že zejména v Ústeckém a Olomouckém kraji se objevují nejvyšší hodnoty v oblasti neúnosné ekonomické situace a života na hranici bídy. Je tedy zjevné, že i přes celkově v podstatě pozitivní nebo neutrální vnímání životní úrovně podstatné části obyvatel třinácti krajů, je evidentní sociální propad části obyvatel, který by rozhodně neměl být opomíjen a bagatelizován.  


Výsledky tohoto průzkumu jsou k dispozici ke stažení:
stáhnout výsledky průzkumu
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Motivační systém
Vážení návštěvníci,
motivační systém projektu SANEP Vám přináší mnoho zajímavých odměn, které získáváte za Vaši účast na prováděných výzkumech.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-11 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.