english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Analýza nespokojených voličů politických stran a hnutí vládní pětikoalice

S prací a výsledky politických stran a hnutí, které tvoří současnou vládní pětikoalici, je nespokojena nadpoloviční většina jejich voličů. Třetina z nich by nyní dala svůj hlas Svobodným, dále pak zvažují nejvíce hnutí ANO či stranu PRO

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP se zaměřil na analýzu nespokojených voličů politických stran a hnutí, které tvoří současnou vládní pětikoalici (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, PIRÁTI, STAN) a také se snažil odhalit důvody jejich klesající podpory.

Z uvedeného průzkumu vyplývá, že s prací a výsledky současné vlády je nespokojena nadpoloviční většina z nich (51,9 %). Nejvíce vadí lidem, kteří v roce 2021 volili jednu ze stran vládní pětikoalice, úvahy o zavedení eura (83,9 %) či úvahy o zrušení práva veta v EU (78,1 %). Dvěma třetinám nespokojených voličů vadí zvyšování daní (65,4 %). Obdobně velká skupina kritizuje vládu za špatné hospodaření státu, zadlužování a vysokou inflaci (62,9 %) a také za špatně zvládnutou důchodovou reformu (61,2 %).


Nespokojeným voličům stran vládní pětikoalice též vadí zavádění cenzury (56,7 %), aféry a kauzy členů vlády a vrcholných politiků (53,2 %), nezvládnutí energetické krize (49,1 %) či nedostatečné hájení národních zájmů (48,9 %).

Průzkum se dále zaměřil na to, zda-li by lidé, kteří v parlamentních volbách v roce 2021 volili strany a hnutí, které tvoří současnou vládní pětikoalici, dali nyní těmto stranám opět svůj hlas.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že více jak dvě třetiny by i přes výhrady opět volila jednu ze stran stávající vládní koalice (69,7 %). Pětina pak uvedla, že by volila jinou politickou stranu nebo hnutí.

Nejvíce nespokojených voličů současných vládních stran by nyní dalo svůj hlas Svobodným v čele s jejím předsedou Liborem Vondráčkem (32,7 %). Pětina by pak nyní volila hnutí ANO v čele s bývalým premiérem a předsedou hnutí Andrejem Babišem (20,1 %). Třetí nejpočetnější skupina by se rozhodla pro stranu PRO Jindřicha Rajchla 13,7 %).

Svobodní se tak stávají nejvíce preferovanou alternativou pro zklamané pravicové voliče. Důvodů, proč tomu tak je, může být hned několik. Svobodní dlouhodobě zaujímají velmi kritický postoj vůči nejen vůči vládě, ale především ODS, která se podle nich nechová „pravicově“. Svobodní opakovaně kritizují přebujelý státní aparát, prosazování vyšších daní a zásadně odmítají jakékoli úvahy o přijetí eura.

Čtvrtou nejpočetnější skupinu pak tvoří nespokojení voliči, kteří by nyní dali přednost Motoristům sobě, kterou vede dlouholetý spolupracovník bývalého prezidenta ČR Václava Klause Petr Macinka (11,4 %). Překvapením je pak zjištění, že necelá desetina nespokojených voličů současných vládních stran by volila hnutí Přísaha, kterou vede bývalý elitní detektiv a předseda hnutí Robert Šlachta (9,2 %).
[BANNER]
Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 11. – 14. dubna 2024 na vybrané skupině 3.400 dotázaných, kteří uvedli, že v roce 2021 volili v parlamentních volbách strany současné vládní koalice.

Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou. Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.


  • Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 11. – 14.dubna 2024 na vybrané skupině 3.400 dotázaných, kteří uvedli, že v roce 2021 volili vparlamentních volbách strany současné vládní koalice
  • Základní sociodemografické ukazatele souboru (pohlaví, věk, bydliště, vzdělání) bylyorientačně dováženy tak, aby odpovídaly představě o struktuře skupiny, jak jsme ji zjistilina základě dat spojených z výsledků voleb do Sněmovny PČR v roce 2021 a zprůběžných volebních průzkumů v roce 2023/24
  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou
  • Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat


Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008 -2024 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.