english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Češi a Slováci proti rozhodnutí české vlády o zrušení mezivládních konzultací
NADPOLOVIČNÍ VĚTŠINA ČECHŮ A TAKŘKA DVĚ TŘETINY SLOVÁKŮ NESOUHLASÍ S ROZHODNUTÍM ČESKÉ VLÁDY OHLEDNĚ ZRUŠENÍ ČESKO-SLOVENSKÝCH MEZIVLÁDNÍCH KONZULTACÍ. 
PODLE VĚTŠINY ČECHŮ I SLOVÁKŮ HÁJÍ SLOVENSKÝ PREMIÉR ROBERT FICO NÁRODNÍ ZÁJMY SVÉ ZEMĚ VÍC NEŽ ČESKÝ PREMIÉR PETR FIALA

Jak vyplývá z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, takřka šedesát procent Čechů nesouhlasí s rozhodnutím premiéra Petra Fialy (ODS) se zrušením tradičních mezivládních setkání nejvyšších představitelů obou zemí (57,1 %).

Opačný názor pak sdílí třetina obyvatel České republiky (33,4 %). Necelá desetina respondentů nemá v této otázce jasno (9,5 %). Na Slovensku je nesouhlas s rozhodnutím české vlády ještě větší – s rozhodnutím o zrušení tradičních mezivládních konzultací nesouhlasí takřka dvě třetiny Slováků (64,1 %). Čtvrtina obyvatel Slovenské republiky naopak s tímto krokem české vlády souhlasí (25,8 %)

Průzkum se dále zaměřil na to, jak Češi a Slováci vnímají to, že krátce po zrušení česko-slovenských mezivládních konzultací na základě rozhodnutí vlády ČR přijal premiér Petr Fiala na oficiální návštěvě lídra slovenské opoziční strany Michala Šimečku. 52,6 procent lidí z České republiky se domnívá, že se jedná o hrubou diplomatickou a politickou chybu vlády. 6,9 procent respondentů v tom pak vidí snahu české vlády ovlivnit průběh nadcházejících prezidentských voleb na Slovensku. Necelá třetina obyvatel pak s přijetím lídra opoziční strany souhlasí (29,1 %). U našich východních sousedů je situace odlišná. Za hrubou diplomatickou a politickou chybu označilo rozhodnutí českého premiéra Fialy přijmout slovenského opozičního lídra Michala Šimečku 47, 1 procent Slováků a čtvrtina je také přesvědčena, že jde o snahu ovlivnit průběh nadcházejících prezidentských voleb (25,3 %).

Výsledky průzkumu také ukázaly, jak hodnotí Češi a Slováci premiéry svých zemí v tom, jak hájí národní zájmy svých zemí. Z aktuálního šetření je zřejmé, že český premiér Petr Fiala u vlastních občanů pohořel. Že Petr Fiala hájí dostatečně národní zájmy své země uvedlo 30,4 procent Čechů, zatímco slovenského premiéra Roberta Fica kladně ohodnotilo 60,7 procent obyvatel ČR. Slováci ohodnotili svého premiéra ještě lépe. Že Robert Fico hájí národní zájmy Slovenska více než Petr Fiala zájmy České republiky si myslí skoro sedmdesát procent obyvatel Slovenska.

Průzkum se také zaměřil na to, jaký postoj by lidé v České republice a na Slovensku očekávali od svých vlád ve vztahu k válce na Ukrajině. Takřka dvě třetiny Čechu si myslí, že bychom neměli dále dodávat na Ukrajinu zbraně (63,4 %) a přes sedmdesát procent lidí si myslí, že by měla vláda podpořit zahájení mírových jednání (70,3 %). Na Slovensku je situace podobná. Sedmdesát procent Slováků nechce dále dodávat na Ukrajinu zbraně (70,6 %) a dokonce osmdesát procent Slováků by si přálo, aby jejich vláda podpořila zahájení mírových jednání (80,1 %).

Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 11. – 17. března 2024 na vybrané skupině v souhrnu (N1) 1.500 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18 let a na vybrané skupině v souhrnu (N2) 1.200 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel SR ve věku 18 let.

Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008 -2024 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.