english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Volby do Evropského parlamentu – preference politických subjektů


Počátkem května by volby do Evropského parlamentu 
vyhrálo hnutí ANO

Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Evropského parlamentu by počátkem května vyhrálo hnutí ANO se ziskem 26,7 procentního bodu.

Na druhém místě by nyní skončila koalice SPOLU se ziskem 19,8 procentního bodu. Třetí příčku by v nynějších hypotetických volbách do Evropského parlamentu získali Piráti s podporou 10,6 procent voličů.

Čtvrté místo by pak patřilo koaličnímu uskupení SPD a Trikolóra (10,1 %). Do Europarlamentu by se nyní ještě dostali zástupci hnutí STAN (9,9 %) a koalice Stačilo! (5,9 %).

Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Evropského parlamentu nedostal.

Pětiprocentní hranici nyní atakuje koalice Přísahy a Motoristů (4,8 %) následovaná stranou  SOCDEM (3,7 %) a koalicí PRO - Jindřicha Rajchla (3,2 %). Svobodní by počátkem května získali 2,9 procentního bodu, Zelení 0,5 % a ČSSD 0,3 %.

Průzkum se také snažil odhalit, jaká témata voliče zajímají, jak moc jsou pro ně důležitá a jakou naléhavost přikládají jejich řešení. Nejvíce rezonuje téma bezpečnosti Evropy (91,3 %) a migrační politiky a boji proti nelegální migraci (90,5 %). Do první pětice nejzávažnějších témat pak patří energetická a surovinová bezpečnost (85,7 %), zachování koruny (77,1 %) a řešení konfliktu na Ukrajině (73,1 %). Pro více jak dvě třetiny voličů je pak důležité zachování práva veta (72,9 %) a řešení Green Dealu a jeho dopadů na naši společnost (64,5 %). Pro polovinu voličů jsou pak ještě zajímavá témata konkurenceschopnosti Evropy (53,6 %) a evropská integrace (48,2 %). Nejméně zajímavé se jeví téma ohledně přijetí eura, které považuje za důležité pouhá šestina obyvatel (16,4 %).

Průzkum se dále zaměřil na známost lídrů kandidátek jednotlivých uskupení. Pětici nejznámějších tváří tvoří Lubomír Zaorálek (SOCDEM), Danuše Nerudová (STAN), bývalý premiér a lídr ČSSD Jiří Paroubek, Alexander Vondra (koalice SPOLU) a Kateřina Konečná (Stačilo!)

Jak ale také ukazují výsledky šetření, známost osobnosti není zárukou pro úspěšný volební zisk. Současné preference jsou pomyslným odrazovým můstkem zvláště pro nové a mimoparlamentní strany, neboť existuje poměrně velká skupina váhajících voličů, kteří volbu právě těchto subjektů reálně zvažují. Naplno se také teprve nyní rozjíždějí volební kampaně včetně těch „kontaktních“, které mohou být pro menší subjekty klíčové.  

Níže uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 2. – 7. května 2024 na vybrané skupině v souhrnu 1.800 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.

Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Průzkum květnových volebních preferencí politických subjektů do Evropského parlamentu vychází pouze z hlasů 32,5% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů.

Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.
  • Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 2. – 7.května 2024 na vybrané skupině v souhrnu 1.800 dotázaných, kteří představujíreprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Reprezentativní vzorek byl vybránmetodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dleúdajů Českého statistického úřadu.
  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
  • Průzkum květnových volebních preferencí politických subjektů do Evropského parlamentu vychází pouze z hlasů 32,5% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů.
  • Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008 -2024 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.