english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Volební preference duben 2024
Koncem dubna by vyhrálo volby hnutí ANO, 
Starosty dotáhla strana PRO

Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by koncem dubna vyhrálo hnutí ANO v čele s jeho předsedou a bývalým premiérem Andrejem Babišem se ziskem 32,6 procentního bodu, což je 0,9 % méně než v březnu.

Do Sněmovny by se koncem dubna dostalo šest stran.

Na druhém místě by nyní skončila ODS v čele s předsedou a premiérem Petrem Fialou se ziskem 12,1 %. Tato strana si oproti minulému měsíci polepšila o celé dva procentní body. Za nárůstem preferencí může být premiérova nedávná návštěva USA a přijetí u amerického prezidenta Joea Bidena v Bílém domě, čemuž předcházelo jeho znovuzvolení do funkce předsedy občanských demokratů.

Třetí příčku by v nynějších hypotetických volbách získali Piráti pod vedením Ivana Bartoše se ziskem 10,7 %, čímž si tato strana pohoršila oproti minulému měsíci o 0,6 procentního bodu.

Hnutí SPD v čele s jeho předsedou Tomiem Okamurou by nyní obsadilo čtvrté místo se ziskem 10,3 %, což je o 0,8 procentního bodu méně než koncem března tohoto roku.  

O pátou příčku by se koncem dubna dělilo hnutí STAN (nově Starostové) v čele s jeho předsedou a ministrem vnitra Vítem Rakušanem a strana PRO v čele s advokátem a předsedou Jindřichem Rajchlem (obě politická uskupení by nyní získala shodně 5,8 procentního bodu). Starostové ztratili oproti minulému měsíci 1,3 % přízně voličů. Důvodem poklesu může být schválení migračního paktu a především způsob, jakým Vít Rakušan tento pakt prezentoval českým občanům.

Strana PRO si oproti minulému měsíci polepšila o půl procentního bodu. Za nárůstem voličské přízně mohou být nové posily a podporovatelé strany. Po bývalém hejtmanovi Jihomoravského kraje Michalovi Haškovi nedávno podpořil stranu na kandidátce do eurovoleb někdejší kapitán hokejové reprezentace z Nagana Vladimír Růžička.

Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Sněmovny PČR nedostal.

Před branami do Sněmovny Parlamentu České republiky by se koncem dubna ocitly vládní strany TOP 09 (4,1 %) a KDU-ČSL se ziskem 1,8 %. KSČM v čele s předsedkyní a europoslankyní Kateřinou Konečnou by nyní získala 3,8 %, Svobodní v čele s Liborem Vondráčkem pak 3,6 procentního bodu. Hnutí Roberta Šlachty Přísaha by získalo 3,2 procentního bodu, strana SOCDEM pak 3,1%.

Žádný další subjekt by koncem dubna nepřekročil hranici 2 procent.  
Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden metodou CAWI ve dnech 18. – 24. dubna 2024 na vybrané skupině v souhrnu 1.900 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Průzkum dubnových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 64,8 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008 -2024 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.