english
česky
Sanep social
Sanep market
Objednávka průzkumu

Volební preference listopad 2023
Koncem listopadu by vyhrálo volby hnutí ANO.
SPD dotahuje ODS a Lidovci se ocitli na historickém minimu

Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by koncem listopadu vyhrálo s drtivým náskokem hnutí ANO v čele s jeho předsedou a bývalým premiérem Andrejem Babišem se ziskem 33 %. Hnutí ANO tak nadále zůstává jednoznačně nejsilnější politickou stranou na naší domácí politické scéně. Do Sněmovny by se koncem listopadu dostalo šest stran.

Na druhém místě by nyní skončila dosud stále ještě nejsilnější strana vládní pětikoalice ODS v čele s premiérem Petrem Fialou, a to se ziskem 11,3 procentního bodu. Z průzkumu vyplývá, že ODS začínají dotahovat Piráti. Oproti minulému měsíci ODS pohoršila o tři desetiny procentního bodu. Odklon voličů od ODS je trvalý již několik měsíců. Je zřetelné, že se projevuje čím dál tím větší frustrace lidí z vleklé krize a neschopnosti premiéra Petra Fialy (ODS) na ni adekvátně reagovat. Fialovi voliči stranu opouštějí a přecházejí k opozičním nebo alternativním subjektům, primárně k ANO, SPD nebo straně PRO. Někteří také zvažují přechod ke Svobodným či Přísaze. Průzkum dále naznačuje, že roste skupina obyvatel, kteří v současnou chvíli zvažují, že by se voleb neúčastnili vůbec. Občanským demokratům nepomohlo ani oznámení, že do eurovoleb v nadcházejícím roce nepůjdou samostatně, ale pod značkou SPOLU v koalici s TOP 09 a lidovci.

Třetím politickým subjektem, který by se koncem listopadu letošního roku dostal do Sněmovny PČR, je SPD v čele s Tomiem Okamurou, a to se ziskem 11,2 procentního bodu. Jen desetina procenta dělí v tuto chvíli SPD od toho, aby se ve voličské přízni vyrovnala druhé ODS.

Čtvrtou pomyslnou příčku v nynějších hypotetických volbách do Sněmovny PČR by nyní obsadili Piráti v čele s Ivanem Bartošem, a to se ziskem 9,9 procentního bodu. Piráti si oproti konci října polepšili o jeden procentní bod. Díky trendům, které lze dlouhodobě sledovat jak u Pirátů tak ODS je možné, že mají Piráti nakročeno k tomu, aby se stali nejsilnější pětikoaliční vládní stranou a vystřídali na tomto postu právě ODS.

Na pátém místě by v aktuálním měření skončilo hnutí STAN pod vedením předsedy a ministra vnitra Víta Rakušana, a to se ziskem 5,8 procentního bodu. Do Sněmovny by se nyní dostala ještě strana PRO v čele s jejím předsedou Jindřichem Rajchlem, která by obsadila šestou příčku se ziskem 5,2 procentního bodu.

Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Sněmovny PČR nedostal.

Před branami do Sněmovny Parlamentu České republiky by se koncem října ocitly vládní strany TOP 09 (4,7 %) a KDU-ČSL (2,6 %). SOCDEM by nyní získala 3,1 procentního bodu, KSČM pak 2,9 procentního bodu, Přísaha by získala 2,6 procentního bodu a Svobodní 2,4 procentního bodu. Žádný další subjekt by koncem listopadu nepřekročil hranici 2 procent.  

Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden metodou CAWI ve dnech 23. – 29. listopadu 2023 na vybrané skupině v souhrnu 1.756 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Průzkum listopadových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 65,1 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky politických stran a hnutí zastoupených ve Sněmovně Parlamentu České republiky a dále stran a hnutí, které v šetření dosáhly nebo překročily v listopadu letošního roku dvou procentní hranici:


M E T O D O L O G I E

  • Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 23. – 29. listopadu 2023 na vybrané skupině v souhrnu 1.756 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.
  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
  • Průzkum listopadových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 65,1 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů.
  • Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Doporučit stránku
Přihlášení
Uživatelské jméno:
Heslo:
 
Zapamatovat - Zapomenuté heslo
Právě probíhá
Objednávka průzkumu
Stačí vyplnit následující formulář a o zbytek se postaráme my. Dodáme Vám přesné výsledky veřejného mínění včetně grafického znázornění.
Vaše téma:
Váš e-mail:
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
© 2008-22 Sanep.cz, SANEP s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.